Pít vodu je správné. Neplatí to však o vodě destilované.

23. 11. 2018

Jedni na ni nedají dopustit, jiní si při pomyšlení na její konzumaci ťukají nevěřícně na čelo. O čem je řeč? O destilované vodě. Proč bys neměla věřit všemu, co se o ní tvrdí, a přesto na ni nezanevřít? Hned ti to prozradíme. Nejspíš se budeš divit.

Destilovaná voda – voda „bez ničeho“

Jak už samotný název této kapaliny napovídá, jde o vodu, která prošla procesem destilace. Během něj byla zbavena rozpuštěných minerálních látek a stala se čistou H2O. Tekutina je bezbarvá, v silné vrstvě ale může působit poněkud namodrale. Nemá žádnou chuť, ani zápach. Je nevodivá, její teplota tání je 0 °C a teplota varu rovných 100 °C. Její pH je 7 a maximální hustoty 1g/cm3 dosahuje při 4 °C.

Zajímavost: Za destilovanou vodu můžeme považovat také sníh nebo déšť. To proto, že vzniká odpařováním z jezer, moří a toků. Když se ale voda vrací k zemi, opět se na ni nabalí bakterie a různé částice.

Do žaludku ne, do klimatizací ano

A jaké je použití destilované vody? Lze jí například ředit letní a zimní směsi do ostřikovačů, uplatnění najde v chemickém průmyslu nebo při výrobě fotolaboratorních roztoků. Použít ji můžeš také do domácích i průmyslových zvlhčovačů vzduchu či klimatizací.

Co se týče otázky pití destilované vody, tady se zdroje poněkud rozcházejí. Někdo tvrdí, že pití „destilky“ v malém množství neškodí. Jiní tuhle aktivitu hrubě odsuzují. Kde je pravda?

Fakt je, že destilovaná voda neobsahuje žádné minerály a není vůbec určená k pití. Ba právě naopak – může být pro člověka nebezpečná. Vlivem jejího pití totiž může dojít k poškození střevní výstelky. Jelikož neobsahuje žádné minerály ani ionty, má tendence je stahovat z vnitřního prostředí člověka, což vede například k častějšímu močení a demineralizaci organismu.

Pokud bys destilovanou vodu přece jen chtěla ochutnat, bránit ti v tom nebudeme. Počítej ale s tím, že pití demineralizované vody nepřináší tělu žádné důležité minerály, jako je například hořčík nebo vápník. Jestliže se u tebe během popíjení „destilky“ projeví slabost, bolest hlavy, celková únava a křeče, měla bys s tím přestat a okamžitě vyhledat lékaře.

Pila jsi někdy destilovanou vodu? Máš s ní zkušenosti? Dej nám vědět do diskuze pod článkem!

Související články

Dovolená, Hotely, PobytyVíce ke čtení najdete zde číst více

Pití destilované vody se nemusí vyplatit. Jde o zdraví
Rate this post

Sdílet povoleno