Dj Linux | Official Site Trance, Hardstyle, Happyhardcore, Techno

Zemřel autor Obrany vlků. Enzensberger patřil ke špičkám poválečné německé literatury

Zemřel autor Obrany vlků. Enzensberger patřil ke špičkám poválečné německé literatury; Zdroj foto: ČTK

Do širokého povědomí se zapsal v 60. letech jako „rozhněvaný mladý muž“ sbírkou básní Obrana vlků, ve které kritizoval skeptickou společenskou náladu poválečného Německa. Platil za světově uznávaného básníka i esejistu, jenž svoji tvorbu stavěl na empatii a znalosti prostředí, citlivosti vůči politické i společenské realitě.

Pro jeho teoretické práce byla typická výbojnost proti jevům, které považoval za patologické – válce, hladu, plýtvání či poživačnosti. V češtině vyšla jeho díla Slepecké písmo, Ach, Evropo!, Jed nebo Historie mraků.

Své poslední dílo nazvané Fallobst (Padané ovoce) vydal u příležitosti devadesátin. Znovu se v něm vyjadřoval k aktuálním tématům, například k migraci. Napsal, že navzdory všem konfliktům a těžkostem by bez ní každá lidská společnost pustla. „Bez přistěhovalců a emigrantů by naše literatura a náš jazyk byly jako zoufalé domácí utkání,“ napsal.

Enzensberger varoval před podle něj neblahým propojením zpravodajských služeb a internetových koncernů. „Roli dozorců a donašečů převzaly miliony kamer a mobilních telefonů,“ uvedl. V Padaném ovoci se zamýšlel také nad stářím. Napsal, že „si připadá jako pneumatika, ze které neustále uniká vzduch“ a mluvil o „umění, jakým je pomalu a co možná nejvíce nenápadně se rozloučit se životem“.

Obchod na černém trhu

Enzensberger se narodil v roce 1929. Po skončení druhé světové války obchodoval na černém trhu, aby se jeho rodina uživila. Překládal pro americké a britské okupační armády. Studoval germanistiku a filozofii na německých školách, později také na francouzské Sorbonně. Začátkem 60. let byl lektorem ve významném frankfurtském nakladatelství Suhrkamp.

Enzensbergerova bibliografie čítá kromě prózy, poezie, divadelních her a filmových scénářů také mnoho článků, studií a esejů. Významné jsou jeho překlady z francouzštiny, angličtiny, španělštiny a severských jazyků. Od 60. let se podílel na vydávání literárních periodik.

Dovolená, Hotely, PobytyVíce ke čtení najdete zde číst více

Sdílet povoleno

Dj Linux | Official Site